Z przymrużeniem oka o znanym w całym kraju powiedzeniu: „Wieje jak na dworcu w Kielcach”? - to inspiracja do organizacji w stolicy regionu świętokrzyskiego Festiwalu Wiatru. Pierwsza edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 18-26 września.

- Podczas tych dni będzie sporo atrakcji, konkursów, zawody sportowe czy pokazy mody. Będą dwa konkursy: jeden ogólnopolski, drugi dla najmłodszych, związane m.in. z  recyclingiem oraz wykorzystaniem naturalnej siły, jaką jest wiatr. Festiwal będzie formą integracji mieszkańców a także dobrą promocją miasta - zapowiada prezydent Kielc, Bogdan Wenta zapraszając wszystkich do udziału.

Wydarzenie ma na celu przede wszystkim przełamanie negatywnego wydźwięku istniejącego od lat stereotypu. - Chcemy pokazać, jak z dystansem traktujemy powiedzenie: „Wieje jak na dworcu w Kielcach”, jak negatyw przekuć na pozytyw. Podchodzimy zatem do tego powiedzenia z przymrużeniem oka. Już na etapie konstrukcji programu zauważyliśmy zainteresowanie ze strony różnych grup wiekowych, od najmłodszych po seniorów i mamy nadzieję, że festiwal będzie się rozwijał - mówi. Dariusz Detka, dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miasta Kielce.

W programie „Festiwalu Wiatru” znalazło się 30 wydarzeń realizowanych przez ponad 30 podmiotów, m.in. jednostki organizacyjne miasta, spółdzielnie mieszkaniowe czy środowisko akademickie. - Odbędzie się między innymi 5 pikników rodzinnych, na osiedlach Uroczysko i Podkarczówka, przed Dworcem Autobusowym, nad Zalewem i w ogrodzie Przedszkola Samorządowego nr 25 na osiedlu Sady, z licznymi atrakcjami, jak dmuchańce, konkursy, animacje, występy, darmowy grill i wata cukrowa. Będą rywalizacje sportowe: konkurs strzelecki, zawody łucznicze czy regaty żeglarskie. Pomiędzy Uroczyskiem a Podkarczówką rozegrana zostanie będzie "Bitwa na Dzwony". Chodzi o to, mieszkańcy którego osiedla oddadzą więcej tworzyw sztucznych, czekają nagrody. Odbędą się spektakle i koncerty. Wspólnie z partnerami przedsięwzięcia zaplanowaliśmy też wiele bardzo ciekawych warsztatów, a nawet - poszukiwanie skarbu w terenie - informuje Iwona Sabat kierownik Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej kieleckiego ratusza.

I jeszcze jedna atrakcja - naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej podczas Festiwalu będą przygotowywać „Kielecką Mapę Wiatru”. - Powstanie takiej mapy może być użyteczne np. do określenia poziomu wietrzności w poszczególnych częściach miasta. Wyznaczono dwanaście lokalizacji, np. ul. Sienkiewicza, dworzec kolejowy, kampus Głównego Urzędu Miar czy zalew. Obserwacje będą prowadzone w tym samym czasie - wyjaśnia  prof. Jerzy Piotrowski z Politechniki Świętokrzyskiej.

Szczegóły dotyczące poszczególnych imprez Festiwalu Wiatru dostępne są na stronie www.kielce.eu/festiwal-wiatru.

Serdecznie zapraszamy do udziału.

PLAKAT ELEKTRONICZNY

Rozkład jazdy

 Linie bezpłatne:

Linie nocne:

 

legenda

Linia zawieszona

Fundusze Europejskie

banner fundusze

Rozkłady mobilne

Jak dojade

 white2.png

Bilety z moBILET w Kielcach

moBILET RGB Registered

Bilety z mPay w Kielcach

logo mpay

Bilety ze SkyCash w Kielcach

SkyCash

ePUAP

epuap

Dworzec autobusowy

dworzec

Kielecka karta miejska

Telefon zaufania w sprawach rodzinnych

telefon195 13

Czynny całodobowo (bezpłatny z telefonu stacjonarnego)

Online

Odwiedza nas 385 gości oraz 0 użytkowników.